Neon Genesis Evangelion

Rok 2015. Nastał czas próby ludzkości. W wyniku stopienia lodowców podczas Second Impact zmarła połowa ludzkości. Jednakże to nie koniec. Pozostali przy życiu muszą przeżyć ataki ogromnych istot zwanych Aniołami. Do walki z nimi posłano kilkoro czternastolatków w maszynach zwanych Evangelionami.

Neon Genesis Evangelion (jap. Shin seiki evangerion; z greckiego tytuł oznacza Ewangelia nowego rodzaju) to dwudziestosześcioodcinkowy serial anime, stworzony przez studio Gainax. Premierowe odcinki pojawiały się od 4 października 1995 roku do 27 marca 1996. Powstały także dwa filmy pełnometrażowe: Death and Rebirth (1997) i Shin seiki evangerion gekijo-ban: Air / Magokoro wo, kimi aka The End of Evangelion (1997), stanowiący właściwe zakończenie serii, oraz manga (na podstawie serialu.

Seria TV, filmy, artbook
Seria TV zawiera się w 26 odcinkach, przy czym dwa ostatnie wzbudziły na tyle duże kontrowersje wśród fanów, że nakręcone zostały w wersji alternatywnej i ukazały się jako Shin seiki evangerion gekijo-ban: Air / Magokoro wo, kimi. Film ten składa się z dwóch części: Air (którego pierwszy człon moglismy obejzeć w Death & Rebirth) oraz z części drugiej odpowiadającej dwudziestemu szóstemu epizodowi: My True Heart for You.... Nie ma zgodności co do intencji reżysera przy tworzeniu Shin seiki evangerion gekijo-ban: Air / Magokoro wo, kimi: niektórzy twierdzą, że taki koniec serii był odgórnie zaplanowany już przy jej tworzeniu, jednak nie został zekranizowany z powodu ograniczeń finansowych. Wskazywać na to mogłoby kilka klatek z ostatniego odcinka TV, które później stanowiły wzorzec dla nowo powstałych scen. Inne teorie głoszą iż zakończenie serii TV było dokładnie takie, jakiego chciał Anno, a film kinowy zyskał swoje oblicze przez wzgląd na nacisk ze strony fanów, za tym z kolei mogą przemawiać migawki listów ukazujące się między 75 a 76 minutą filmu. Zawierają one m.in. pogróżki, jakie otrzymał reżyser po serii TV.
Film Death (rozpowszechniany początkowo razem z częścią Rebirth, która weszła potem w skład Shin seiki evangerion gekijo-ban: Air / Magokoro wo, kimi, sam zaś Death uzyskał wówczas nową wersję, znaną jako Death: True) składa się jedynie ze zmontowanych scen z serii TV oraz ujęć oryginalnie w niej pominiętych, tzw. director's cuts, jednak dzięki ciekawemu ujęciu pozwala na usystematyzowanie wiedzy o serii. Zakres przedstawionego w nim materiału obejmuje odcinki od 1. do 24. Shin seiki evangerion gekijo-ban: Air / Magokoro wo, kimi jest natomiast filmem zupełnie nowym - przedstawia on dalszą część Projektu Dopełnienia Ludzkości i, w odróżnieniu od serii TV, stanowi również zamknięte dzieło natury filozoficznej.
Jedynym oficjalnym źródłem wiedzy na temat Neon Genesis Evangelion jest wydany przez Gainax artbook Red Cross Book, zawierający niewielką encyklopedię pojęć z tego anime. Nie wyjaśnia on jednak wszystkich wątpliwości, pozostawiając szerokie pole do interpretacji.
Seria została wyemitowana w polskiej telewizji na kanale Hyper - pierwszy odcinek został wyemitowany 21 września 2005 r. o godzinie 21. Wydawnictwo JPF umożliwia także przeczytanie mangi, która składa się na dzień dzisiejszy z dziewięciu tomów (manga nie została jeszcze zakończona). Powstała również gra na PC i PSX, zatytułowana Girlfriend of Steel, która wprowadza nową postać o imienu Mana, nie rzucając jednak żadnego nowego światła na serię TV czy filmy kinowe. W Japonii została wydana również druga część gry, pokazująca alternatywne wydarzenia. Gra nie została przetłumaczona oficjalnie na język angielski, istnieje jednak jej fanowskie tłumaczenie.

Tytuł
Anioł (gr. angelos), to z greckiego posłaniec. Evangelion to liczba pojedyncza słowa evangelia, czyli dobra nowina. Jednak znaczenie dobra nowina jest wtórne, to jedynie skrót myślowy od starszego znaczenia posłaniec dobrej nowiny. Zatem słowo evangelion można przetłumaczyć jako dobry anioł (eu-angelion). W filmie evangeliony są rzeczywiście stworzeniami stojącymi po stronie człowieka i broniącymi go przed złymi aniołami.
Studio Gainax zadecydowało, że serial Shin seiki evangerion będzie rozpowszechniany w Ameryce i Europie pod tytułem w języku greckim. Neon Genesis Evangelion oznacza Ewangelia Nowego Rodzaju.

Opis fabuły
Neon Genesis Evangelion opowiada o walce ludzi z potworami o nieznanym początkowo pochodzeniu, zwanymi aniołami. Ludzie do walki z nimi używają ogromnych biorobotów zwanych evangelionami, które stworzono (z dwoma wyjątkami) w oparciu o pierwszego anioła - Adama. Evangeliony pilotowane są przez czternastoletnie dzieci.
Akcja Neon Genesis Evangelion ma miejsce w roku 2015, 15 lat po katastrofie nazwanej Drugim Uderzeniem (Second Impact), w której zginęła połowa ludzkiej populacji. Pod tym względem jest typowym anime z mechami, z dobrze zrobionymi scenami walk, ciekawą fabułą z wieloma zaskakującymi zwrotami akcji, atmosferą tajemniczości otaczającą to, co się dzieje za sceną i wszechobecnym humorem. Jednak pod tą warstwą kryje się inna, rozgrywająca się w duszach bohaterów. Przeżywają oni rozterki i załamania. Szczególnie interesująca jest kreacja Shinjiego. Próbuje on przejść przez życie robiąc to, czego się od niego oczekuje, nawet jeśli sam z tego powodu cierpi. Cały czas próbuje uciekać od odpowiedzialności za własne życie.
Ważną koncepcją filmu jest pole absolutnego terroru (Absolute Terror Field, zwane po prostu polem AT lub AT Field) - bariera, która chroni nasze dusze. Jest z nią związane istnienie ludzi, aniołów i evangelionów. Za powstaniem tych ostatnich stoi tajemnicza organizacja SEELE, której plany wyjaśniają się dopiero w Shin seiki evangerion gekijo-ban: Air / Magokoro wo, kimi.WSR // Forum WSR // Dziennikarstwo // Strony sluchaczy WSR - powrot // WSR, Szkoła Fotografii // Szkola i Kursy Wizazu