Bleach

Głównym bohaterem serii jest 15-letni chłopiec, Kurosaki Ichigo, gimnazjalista o pomarańczowych włosach. Mogłoby się wydawać, że nie różni się niczym od innych ludzi, ale jednak umiejętność, którą posiada, sprawia, że widzi więcej niż inni. Mianowicie posiada zdolność widzenia duchów.
Pewnego dnia jego życie zmienia się diametralnie. Tegoż to dnia w jego domu pojawia się tajemnicza nieznajoma odziana w czarną szatę z pięknym mieczem przywiązanym do pasa. Owa dziewczyna nazywała się Kuchiki Rukia i była Shinigami (Bóstwo Śmierci - osoba zwalczająca złe duchy). Podążała ona za energią duchową Hollow'a, który właśnie owej nocy zaatakował rodzinę głównego bohatera. Okazało się, że Hollow przybył właśnie po Ichigo, gdyż ten posiadał ogromną energie duchową. Rukia próbowała powstrzymać Złą Duszę, ale niestety nieskutecznie. Sytuacja zrobiła się na tyle poważna, iż trzeba było uciec się do ostateczności. Shinigami postanowiła przekazać swoją moc Ichigo, aby ten mógł walczyć z Pustym w równej walce. Po otrzymaniu mocy, miecz zwany Zanpakutou, przeszedł transformację, co ogromnie zaskoczyło Rukię- jeszcze nigdy nie widziała go tak potężnego i ogromnego. Wtedy to zrozumiała, że Ichigo nie jest zwykłym chłopcem. Tak oto rozpoczyna się przygoda Kurosakiego Ichigo jako Bóstwa Śmierci.

Produkcja:
Reżyser: Abe Noriyuki
Adaptacja Serii: Sogo Masashi
Projektanci Postaci: Kudou Masashi
Reżyser Rysunku: Takagi Sawako
Rysunek: Studio Whies
Układ Kolorów: Kamitani Hideo
Reżyser Filmowania: Fukushima Toshiyuki
Filmowanie: T2 Studio
Edycja: Uematsu Junichi
Muzyka: Sagisu Shirou
Studio nagrywania: Seion Studio
Produkcja Muzyki: Zakku Promotion

O Kubo Tite

Kubo Tite (lub Taito) jest znanym rysownikiem mangi Shounen Jump. Zadebiutował 4-tomową mangą noszącą tytuł "Zombie Powder", która jednak nie odniosła takiego sukcesu, jakiego się spodziewał. Można by powiedzieć, iż ironią jest, że Bleach, jego najnowsze dzieło, sprzedało się już w 9 milionach egzemplarzy, a do tego stało się tak popularne, że doczekało się tłumaczenia aż na 7 różnych języków! Obie wspomniane mangi wydane zostały w Shounen Jump i opublikowane na łamach popularnego tygodnika Shounen Manga.

Praktycznie nic nie wiemy o jego powiązaniu z anime. Jedyną informacją, jaką posiadamy, jest to, że Kubo Tite użyczył swojego głosu najbardziej uroczo perwersyjnemu pluszakowi, jakim jest Kon. Jak sam powiedział w wywiadzie dla pewnego mangowego czasopisma, jest to jego ulubiona postać, z którą chętnie sam się utożsamia.

Taito jest również wielkim miłośnikiem Dragon Ball'a. Na pewnej fanowskiej stronie tego anime znajduje się dział, w którym zamieszczane są fanarty znanych rysownkiów mangi, w tym również naszego znanego mangaki. Zachęcam do jej obejrzenia, ponieważ można tam spotkać naprawdę świetne rysunki warte uwagi. Oprócz powyższych informacji wiadomo nam jeszcze, że Kubo jest wielbicielem dobrej muzyki, nie tylko japońskiej (jak mogłoby się wydawać), ale również francuskiej jak i amerykańskiej.

Słowniczek

Abuelo
Hiszp. dziadek. Tak właśnie mówił na swojego dziadka Chad, który pochodził z meksykańskiej rodziny i był Mestizo (osoba mieszanej rasy). Jego prawdziwe imię brzmiało Oscar Joaquin De La Rosa. Rodzice Chada umarli kiedy miał 8 lat i to właśnie wtedy zaopiekował się nim dziadek, który mieszkał w Meksyku.

Anti-Hollow Bait
Przynęta na Pustego. Wygląda jak zwykła moneta, ale w przeciwieństwie do niej jest wypełniona czymś w rodzaju powietrza (lub gazu). Po przebiciu działa jak wabik na Pustych, którzy zaczynają się gromadzić w pobliżu miejsca użycia przynęty.

Asauchi
Jest to klasa Zabójców Dusz nie posiadających imienia. Wyglądem przypominają zwykłą samurajską katanę. Wszyscy niskiej-klasy Shinigami dzierżą właśnie te miecze.

Arankal
(ang. Broken Mask). Pęknięte Maski. Grupa Pustych, która dąży do usunięcia swych masek i uzyskania mocy Shinigami. Rozmiarami ciała przypominają Pustych, potrafią połowicznie ściągać maski i posiadają miecze Bóstw Śmierci - Zanpakutou.

Ban-Kai
(ang. banned release, pl. zakazane uwolnienie) Jest to ostateczna forma Zabójcy Dusz, które Shinigami noszą. Może być tylko osiągnięty poprzez 10 lat ciężkiej pracy, jednak bywały przypadki, kiedy ktoś osiągał szybciej. Gdy tylko zostanie osiągnięty ten poziom - oznacza to, że dzierżawca kompletnie opanował swój miecz i może wyginać go zgodnie ze swoją wolą. Aby zostać kapitanem, trzeba osiągnąć ten poziom (wyjątek Zaraki Kenpachi).

Brama Piekieł
(ang. The Gates of Hell) Ogromne podwójne wrota, na których po każdej stronie wyryty jest szkielet z trzema łańcuchami trzymającymi wrota zamkniętymi.

Centrum 46
Japońska nazwa tego miejsca brzmi "Chuuouyonjyurokushitsu". Jest to miejsce w Sferze Dusz, gdzie podejmowane są wszystkie decyzje i zarządzenia. Rada ta składa się z 40 mędrców i 6 sędziów zebranych z całej Społeczności Dusz.

Dangai
Jest to szczelina pomiędzy światem żyjących a Społecznością Dusz. Wewnątrz wypełnione jest bytem zwanym Kouryuu, które potrafi zatrzymać poruszające się dusze na wypadek intruzów.

Demoniczna Sztuka
(ang. Demon Arts, jap. Kidou) - Jedna z czterech technik walk Shinigami. Są to różnego rodzaju zaklęcia i czary używane przez Shinigami do "ułatwienia sobie życia". Na Demon Arts składa się 99 zaklęć podzielonych na Hadou (zaklęcia atakujące) i Bakudou (zaklęcia unieruchamiające) . Im mniejszy 'numer' tym czar jest słabszy, im większy tym mocniejszy i trudniejszy do wykonania.

Executive Militia
Czyli pierwszy odział zwiadowczy (the first branch of the covert-op division). Jest to pewnego rodzaju jednostka specjalna (coś jak S.W.A.T.). Oceniana jest najwyżej ze wszystkich pięciu oddziałów w dywizji. Ich zadaniem jest służba po stronie prawa oraz odpowiedzialność za porządek w Sferze Dusz, wliczając w to karanie i zabójstwa byłych towarzyszy broni łamiących prawo. Pełnili także obowiązki jako zwiadowcy podczas walk przeciwko Pustym. Była to jednostka, która otrzymywała najtrudniejsze misje ze wszystkich innych jednostek w całym Seiretei. Ze względu na te ekstremalne zadania była najbardziej narażona na straty w ludziach (członkach).

Gigai
(ang. Artifical Body) Sztuczne ciało, które Shinigami używają w nagłych wypadkach (np. pozbawienie mocy duchowej). Gigai jest wykonane z bardzo gęstej duchowej materii, co przyspiesza proces odzyskiwania utraconej energii. Sztuczne ciało nie posiada jednoznacznego wygladu, ponieważ zazwyczaj jest konstruowane na podobiznę przyszłego właściciela.

Gikongan
Cukierek duszy, czyli tabletka fikcyjnej duszy - medykament, który wymusza usunięcie duszy z ciała. Po jego spożyciu, można umieścić fałszywą duszę, zastępując prawdziwą.

Hahimaki
ang. Headband, headgear. Są to ochraniacze, jakich używali Ichigo i Ururu, gdy trenowali. By je ubrać na siebie należało położyć na głowie i przycisnąć końce dwóch górnych rurek w tym samym czasie. Urahara zadrwił z Ichigo podczas treningu mówiąc mu, że by ubrać to na siebie należy głośno wypowiedzieć: "Weź to! O mocy sprawiedliwości! Zbrojo sprawiedliwości, o sprawiedliwości Hachimaki! Atakuj!!" - i choć było to bardzo żenujące, Ichigo powtórzył to.

Hall of Despair
Dziura, Korytarz Rozpaczy - Jest to głęboki dół, który wykopał Urahara w ramach treningu Ichigo. Dziura ta na dnie wypełniona jest gazem, który przyspiesza proces samo-konsumpcji przez Łańcuch Losu. Normalnie przemiana w Pustego trwa miesiącami, ale na dnie tej przepaści redukowany jest do 72 godz. (3 dni!!!).Hojikuzai
Substancja pozwalająca na zregenerowanie utraconej w walce części ciała.

Hakuda
(walka wręcz, ang. hand-to-hand combat) - Jedna z czterech technik walk Shinigami, polegająca na bardzo dobrym opanowaniu walki wręcz.

Hohou
(ang. footwork) Jedna z czterech technik walk Shinigami, która polega na różnego typu akrobacjach związanych z blokowaniem, unikaniem ciosów, itp.

Jigoku Chos
(ang. Butterflies from Hell). Piekielne Motyle, Motyle z Piekła - czarnego koloru motyle, które przeważnie toważyszą Bóstwu Śmierci w świecie żywych (np. Rukii, gdy ta jeszcze nim była). w Społeczności Dusz są także używane przez niektórych Shinigami (np. Kurotshuchi Nemu) jako pewnego rodzaju zwiadowcy lub szpiedzy.

Kishi
Składnik ludzkiego ciała, który sprawia, że człowiek żyje (odwrotność Reishi).

Kikou
Imię prawdziwej formy egzekutora Soukyoku, czyli mistycznej mocy pod postacią feniksa.

Menos
Znany również jako Great Hollow, Menos Grande. Jest to gigantycznych rozmiarów Pusty, który zrodził się z setek pomniejszych Pustych, łączących się w jedną całość. Menosa rzadko można spotkać, dlatego niedoświadczeni Shinigami znają go tylko z obrazków z podręczników i uważają za mit. Menosy są bezlitosne, żywią się nawet swoimi pobratymcami, choć te uważają je za bogów i modlą się do nich. Menosy są przeciwnikami bardzo silnymi i trudnymi do pokonania nawet dla doświadczonych Shinigami.

Negacja
(ang. Negation). Jest to wiązka światła używana przez Menosy do ratowania swoich towarzyszy. Gdy tylko światło to spadnie na ziemię, obszar wewnątrz niego staje się całkowicie odseparowanym wymiarem, niemożliwym do spenetrowania od zewnątrz.

Pamięciowy Chikan
(ang. Memory Chikan) Jest to przyrząd ze Sfery Dusz używany do wymazywania pamięci. Wymazana pamięć zostawała zastępowana przez codzienne wydarzenia.

Plusy
Plusy są to odseparowane od ciała dusze, które nie mają zamiaru szkodzić innym, czyli normalne, podrzędne duchy. Niestety, dusze te mogą stać się Pustymi z wielu różnych powodów, czy tego chcą czy też nie.

Pogrzeb Duszy
(ang. Soul Burial, jap. Konsoh) Technika, którą musi znać i praktykować każdy Shinigami. Za jej pomocą dokonuje się odesłania błądzącej po świecie żywych duszy do Sfery dusz lub do piekła. Techniki tej dokonuje się za pomocą Zabójcy dusz. Rytuał nie sprawia bólu.

Ptasi Gwizdek
Jest to gwizdek, którym Kurosaki Isshin zwoływał swoją rodzinę.

Pusty
(ang. Hollow) Są to złe duchy, czyli ludzie, którzy po śmierci zamieniają się w monstra spragnione ludzkiej krwi i mające wieczny apetyt na "smakowitą" duszę. Puści przeważnie atakują dusze o dużej zawartości energii, dlatego ludzie rzadko padają ich ofiarą (chyba, że Hollow zorientuje się, że dany człowiek go widzi, słyszy, itp. - co świadczy o tym, że ów człowiek posiada wielką energie duchową).

Quincy
(Niszczyciel, ang. Destroyer) Rasa ludzi posiadająca wysoką energię duchową, która pozwalała im wykrywać obecność i walczyć przeciwko Pustym. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi a Shinigami jest to, iż Bóstwa Śmierci oczyszczają Pustych, natomiast Niszczyciele po prostu ich zabijają.

Reiraku
(Duchowa nić) Jest to zdolność pozwalająca na wizualizację duchowej aury (ang. Spiritual Pressure) w atmosferze, w postaci wstęg. Tylko Shinigami wysokiego poziomu są w stanie tego dokonać (wyjątek - Ishida Uryuu).

Reishi
Główny składnik każdej duszy (zastępuje Kishi, kiedy człowiek jest w postaci astralnej).

Reishihenkanki
Przemienia Kishi w Reishi, co pozwala żywemu człowiekowi przejść do Sfery Dusz nie uwalniając duszy z ciała. Wyglądem przypomina wielką bramę.

Reisyukaku
(ang. Spirit Core). Wyglądem przypomina kryształową kulę. Poprzez wprowadzenie i skondensowanie energii wewnątrz kuli, powstanie cannonball, czyli gęsta masa energii duchowej zdolnej przebić barierę ochronną Seireitei. To właśnie dzięki tej kuli Ichigo i reszta przedostali się do 'miasta' Shinigami.

Rukongai
Jest to miejsce, gdzie żyją wszystkie dusze w Sferze Dusz. Są wysyłani przez Shinigami na północną, południową, wschodnią bądź zachodnią jego część. Rukongai podzielone jest na 80 dzielnic, z czego im bliżej pierwszej tym dzielnica bogatsza, im dalej biedniejsza (czyli 80-ta najuboższa).

Seijoutouyorin
(ang. The Tranquil Forest of Residential Towers). W wolnym tłumaczeniu Spokojna Knieja Mieszkających w Wieżach. Jest to pomieszczenie, gdzie urzędują wszyscy członkowie Centrum 46, a zarazem jest to najbezpieczniejsze miejsce w całym Seireitei, ponieważ by dostać się do środka potrzeba zgody od wewnątrz, zaś z zewnątrz wejście obstawione jest przeróżnymi pułapkami.

Seireitei
Jest to miejsce gdzie, żyją, uczą się i przygotowywują wszyscy Shinigami do pełnienia swoich obowiązków. Miejsce to jest trudno dostępne dla "nieproszonych gości", gdyż jest pilnie strzeżone przez strażników bram i niewidzialne pole siłowe.

Senkaimon
Drzwi do Sfery Dusz. Zazwyczaj drzwi wykonane są poprzez dodanie Reishihenkankon-u na szczyt Senkaimon-u, a Ketsugoufu używane jest by trzymać to wszystko w całości. Czas dozwolony na przebywanie wewnątrz Senkaimon-u to tylko cztery minuty, po upływie tego czasu drzwi się zamykają, a ucieczka jest już niemożliwa!

Senzaikyuu
Wysoka, biała wieża stojąca na przeciw Soukyoku. To właśnie dlatego jej drugie imię brzmi 'Repent Tower' - Wieża Żalu.

Shihakushyou
Nazwa dla białego uniformu, czyli białego kimona, jaki noszą niepredysponowani Shinigami (np. po przelaniu mocy Bóstwa Śmierci człowiekowi).

Shinigami
Bóstwo Śmierci (ang. Death God, Soul Reaper) - duchowa jednostka pracująca dla Społeczności Dusz. Shinigami są uznawani za mit przez wielu ludzi, ponieważ bardzo trudno ich zobaczyć, nawet tym, co widzą duchy. Shinigami przeważnie noszą czarne kimona (jap. bandanna) i posiadają miecze (japońskie katany), jak i inne przydatne "gadżety" ze Sfery Dusz.

Shi-Kai
Jest to pierwsza forma Zabójcy Dusz. Technika ta nie jest ani zaklęciem ani atakiem. Polega ona bardziej na "zrozumieniu". Ten, kto usłyszy imię swojego Zabójcy Dusz, czyli zrozumie naturę swojego Zanpakutou, jest w stanie wzmocnić swoje ataki, poprzez zmianę kształtu miecza (bicz - Abarai Renji, włócznia - Madarame Ikkaku), bądź nadaniu mu specjalnej właściwości np. zdolność hipnotyczna, ataki żywiołami, itp.

Shinketsu
(ang. true blood), co znaczy prawdziwa krew. Termin ten odnosi się do osób, którzy dziedziczą moc Bóstwa Śmierci po członku swojej rodziny np. po ojcu lub matce i odznaczają się niezwykłą energią duchową. Osoby te pod wpływem różnych bodźców są w stanie przekształcić się w Shinigami nawet podczas zwykłego ludzkiego życia.

Shinten
Środek uspokajający. Dzięki jednej kropli tego medykamentu można osobie o niskiej energii duchowej "zafundować" sen na długi czas. Nie działa on niestety na Shinigami o wysokiej energii duchowej. Gaten i Houten są mocniejszą wersją poprzednika.

Spearhead
Był to kryptonim operacji rozpoczętej przez Sferę Dusz, mającej na celu stworzenie Zmodyfikowanych Dusz, zdolnych do walki z Pustymi.

Soukyoku Hill
Wzgórze Soukyoku jest pojęciem symbolicznym, a zarazem sięgającym bardzo starej tradycji pochodzącej ze Sfery Dusz. Na wzgórzu tym z dawien dawna odbywały się publiczne egzekucje Shinigami wyjętych spod prawa (bądź też przestępców). Najsroższą karą było rozdarcie na strzępy przez mistyczną moc w postaci ognistego feniksa.

Soul Society
Czyli Sfera Dusz, bądź Społeczność Dusz. Soul Society jest odpowiednikiem naszego nieba, gdzie trafiają wszystkie dusze przywiedzione przez Shinigami. Całe Soul Society podzielone jest na Rukongai (miejsce, gdzie przebywają wszystkie dusze) oraz Seiratei (miejsce urzędowania Shinigami).

Ściany Sekkiseki
(ang. Sekkiseki Walls) Są to ściany, które blokują energię duchową. Każda osoba znajdująca się wewnątrz pomieszczenia wykonanego z tych ścian ma blokowaną energię duchową i możliwość koncentracji. Dlatego są często używane jako więzienie w Społeczności Dusz. Przykładem takiego więzienia jest Biała Wieża, w której przetrzymywano Rukię do momentu egzekucji.

Tenshintai
Jest to lalka, która jest w stanie wyciągnąć duszę z Zanpakutou.

Vaizado, Vaizard
(ang. Masked Soldier), czyli Zamaskowany Żołnierz . Jest to grupa Shinigami, która przeszła w domenę Pustych. Innymi słowy Shinigami z mocą Pustych.

Zanpakutou
(Zabójca Dusz, ang. Soul Slayer) Są to miecze używane przez Shinigami; ich główna broń służąca do oczyszczania Pustych. Mogą przybierać różne formy.

Zanjutsu
(ang. sword skills) Jedna z czterech technik walk Shinigami, która polega na mistrzostwie we władaniu mieczem - Zabójcą Dusz.

Zmodyfikowana Dusza
(ang. Modified Soul, jap. Kaizou Konpaku) Sztuczne dusze, które stworzono by umieszczać je w martwych ludzkich ciałach do walki z Pustymi.WSR // Forum WSR // Dziennikarstwo // Strony sluchaczy WSR - powrot // WSR, Szkoła Fotografii // Szkola i Kursy Wizazu