Cowboy Bebop

Cowboy Bebop (jap. Kaubōi Bibappu) to serial anime z 1998 roku, reżyserowany przez Shinichirō Watanabego, składający się z dwudziestu sześciu odcinków. Serial przedstawia losy grupy łowców nagród, działających w latach 70. XXI wieku. Nazwa serialu pochodzi od stylu bebop, będącego jednym z rodzajów jazzu.

Informacje o serialu


Serial zawiera wiele odniesień do kultury popularnej, czerpie z kultury kowbojskiej, elementów arabskiej tradycji. Tytuły wszystkich odcinków nawiązują do gatunku muzyki lub instrumentów, które w oprawie muzycznej odcinka odgrywają dominującą rolę. Autorką muzyki jest japońska kompozytorka i pianistka Yōko Kanno, zaś większość muzyki zaaranżował jej zespół, The Seatbelts.

Po bardzo dobrym przyjęciu serialu przez fanów na całym świecie, wydano pięć tomów mangi, która z powodu bardzo swobodnego podejścia do tytułu, rozeszła się bez echa. Ukazały się także dwie gry konsolowe, niestety z sukcesem równym mandze. W 2001, w odezwie na prośby fanów, na ekranach kin pojawił się film pełnometrażowy Kaubōi Bibappu: Tengoku no tobira (ang. Cowoby Bebop: Knockin’ on Heaven’s Door; pol. Cowboy Bebop: Pukając do nieba bram), którego akcja rozgrywa się w czasie wydarzeń przedstawionych w serialu. Film odniósł spory sukces, jednak realizatorzy, pomimo nacisku fanów, zarzekają się, że jest to ostatnia produkcja związana z tym tytułem. Do dziś jednak wydawane są artbooki oraz figurki, w planach jest także gra na konsolę nowej generacji.

Tło wydarzeń

Akcja serialu rozgrywa się w latach 70. XXI wieku. Rozwój techniki umożliwił podróże międzyplanetarne, zaś katastrofa bramy nadprzestrzennej w pobliżu Ziemi zmusiła większość ludzi do zamieszkania na innych planetach oraz ich naturalnych i sztucznych satelitach. Wzrost przestępczośći i jednoczesna niewydolność policji zmusiły władze do przywrócenia nagród za schwytanie osób poszukiwanych, podobnych do tych występujących ma Dzikim Zachodzie. Doprowadziło to do powstania profesji łowcy nagród. Często podobni do osób prez siebie poszukiwanych, kierują się jedną zasadą – poszukiwana osoba musi przeżyć, jest to bowiem warunek konieczny do wypłacenia nagrody.

Bohaterowie

Bohaterami anime jest grupa łowców nagród, stanowiąca załogę statku kosmicznego o nazwie Bebop: Spike Spiegel, Faye Valentine, Jet Black, hacker Ed oraz genetycznie zmodyfikowany pies Ein. Każde z nich ma swoją odmienną historię oraz przeszłość. Fabuła przestawia historię ich spotkania oraz wspólnych poszukiwań przestępców, odkrywając stopniowo wcześniejsze losy każdego bohatera. W serialu często występują także: Vicious – członek gangu, niegdyś przyjaciel, a obecnie wróg Spike’a, Julia – kobieta z przeszłości Spike’a, Punch i Judy – prowadzący program dla łowców nagród Big Shot, oraz trzech starszych ludzi (ang. three old men), pojawiających się w różnych epizodach na przestrzeni całego serialu.

Spike Spiegel

Spike – pochodzący z Marsa 27-letni łowca nagród. Z wyglądu wysoki, ale muskularnie zbudowany. Ciemnowłosy, ma jedno sztuczne oko jaśniejsze od prawdziwego. Zazwyczaj ubrany w przyciasny garnitur, notoryczny palacz. Sprawny w walce wręcz, dobrze posługuje się bronią palną. Pilot osobistego statku Swordfish II.
W przeszłości był członkiem gangu Red Dragon, gdzie jego najlepszym przyjacielem był Vicious. Po poważnym zranieniu podczas walki zaopiekowała się nim Julia, była dziewczyna Viciousa. Pod jej wpływem Spike postanowił zrezygnować z działalności przestępczej. Plany ich wspólnej ucieczki zniweczył Vicious, strasząc Julię groźbą zabicia Spike’a. Julia odeszła od Spike’a, który nie poznał motywów tej decyzji aż do czasu zdarzeń przedstawionych w końcówce serii.
Spike oraz Jet Black pracowali jako łowcy nagród trzy lata przed spotkaniem pozostałych członków załogi.
W wersji oryginalnej seiyū tej postaci to Koichi Yamadera, w wersji angielskiej głos podkłożył Steven Blum.

Jet Black

Jet – 36-letni były członek policji ISSP, pochodzący z Ganimedesa. W jednej z policyjnych akcji stracił lewą rękę, którą zastępuje mu cybernetyczna proteza. Pilotuje statek Bebop oraz swój osobisty, nazywany Hammerhead.
Jet został zmuszony do odejścia z ISSP w wyniku panującej tam korupcji. Podczas serii pokazany jest także miłosny epizod z jego przeszłości, gdy odeszła od niego kobieta o imieniu Alisa.
W wersji japońskiej głosu postaci użyczył Unsho Ishizuka, w wersji angielskiej Beau Billingslea oraz John Billingslea.

Faye Valentine

Faye – z wyglądu jest 23-letnią atrakcyjną kobietą. Urodziła się w roku 1994, jednak przez wiele lat była pogrążona w śpiączce, zaś jej ciało zamrożone.
W przeszłości, po wybudzeniu ze śpiączki, była drobną oszystką i przestępczynią. Przyłącza się do Jeta i Spike’a w 3. odcinku. W serialu odkrywa częściowo swoją przeszłość – życie na Ziemi przed wypadkiem.
W wersji japońskiej postać miała podłożony głoś Megumi Hayashibara, w wersji angielskiej – Wendee Lee.

Edward Wong Hau Pepelu Tivrusky IV

Ed, Edward Radykał (Radical Edward) – hacker zamieszkujący Ziemię. Nie ma pewności co do płci tej postaci – posiada męskie imię, jednak najczęściej przedstawiana jest jako dziewczyna. W serialu ma około 13 lat.
W przeszłości śledziła losy załogi Bebopa. W zamian za udzielenie informacji pomocnych w znalezieniu winnych jednego z przestępstw, przyłączyła się do grona łowców nagród w 9. odcinku serii.
Głos postaci podkłada Aoi Tada w wersji japońskiej oraz Melissa Fahn w wersji angielskiej.

Emisje serialu i wyróżnienia

Pierwsza emisja serialu miała miejsce na antenie TV Tokyo w roku 1998, jednak z powodu kontrowersji związanych z brutalnym charakterem anime, wyemitowano jedynie 12 odcinków normalnych i jeden specjalny. Rok później wyemitowano całą serię w japońskiej satelitarnej telewizji WOWOW.
Cowboy Bebop był pierwszą produkcją anime, wyemitowaną w bloku programów dla dorosłych Adult Swim sieci Cartoon Network.

Serial emitowano w Polsce w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami na kanale satelitarnym Hyper, nadawanym w ramach platformy cyfrowej Wizja TV. Kilka lat wcześniej wydawnictwo Planet Manga wprowadziło na rynek dwie kasety VHS z pięcioma odcinkami serialu, a w roku 2005 i 2006 serial emitowany był na kanale TVP Kultura z polskim lektorem.
Wszstkie odcinki zostały wydane na płytach DVD, dostępnych w Japonii, Ameryce Północnej i Europie.
W głosowaniu czytelników japońskiego magazynu „Newtype” na dwadzieścia najlepszych seriali anime wszech czasów, serial zajął ósmą lokatę.

Film

Film zaczyna się prawie jak przygody Brudnego Harry'ego - sceną napadu na sklep spożywczy. Najbardziej wygadany i inteligentny rabuś uprawia pogawędkę z przerażoną ekspedientką (to zdaje się być ulubiona forma zawierania znajomości u takich typków), a tu nagle pojawia się wysoki chudzielec i ekspresowo rozbraja napastników. Wtedy oczywiście z zaplecza - a dokładniej rzecz ujmując, z toalety - wychodzi jeszcze jeden bandzior i bierze staruszkę jako zakładnika. Teraz każdy mógłby oczekiwać wycedzonego przez zęby "make my day, punk". Tak oto wygląda normalny dzień pracy łowcy nagród, Spike'a Siegela. Chociaż właściwie to był spokojniejszy niż zwykle.

W środku miasta wybucha cysterna. W promieniu kilku kilometrów ludzie zaczęli nagle tracić przytomność, w wyniku eksplozji w powietrzu rozniósł się zabójczy wirus. Władze wyznaczyły 300 milionów nagrody za schwytanie terrorystów. Do akcji rusza ekipa łowców nagród czyli Jet Black, Faye Valentine, Spike, dziewczynka o imieniu Ed oraz pies Einstein. W miarę jak zdobywają kolejne informacje sprawa zaczyna się wikłać. Proste "wanted dead or alive" zamienia się w skomplikowaną grę pomiędzy dobrymi, złymi i jeszcze gorszymi, zacierają się granice pomiędzy prawem a zbrodnią, a rozwiązanie zagadki nie rozczaruje.

Film jest pełnometrażową przygodą bohaterów, których widzowie mieli okazję poznać podczas oglądania serialu "Cowboy Bebop". Jest to anime dorosłe, przeznaczone dla publiczności lubiącej "Szklaną pułapkę" i "Zabójczą broń". Spluwy wyglądają realistycznie, kula kalibru .44 rzuca człowiekiem o ścianę, a kopanina w stylu Jeta Li nie zawsze jest skuteczna. Świat przedstawiony to typowy cyberpunk, z implantami, cyborgami, maszynami wstawionymi socjologiczną chirurgią w każdy niemal aspekt naszej egzystencji. To realia twardych facetów z nałogami i krótkimi dialogami oraz pięknych kobiet potrafiących skopać tyłek nawet największemu wymiataczowi. Jest także główny czarny bohater, Vincent, naznaczony swoim piętnem, szukający zemsty i ukojenia, prowokujący śmierć, która cynicznie go ignoruje. Postać tyleż negatywna co tajemnicza, bardzo dobrze poprowadzona przez scenariusz i rysownika.

Elementy humorystyczne wprowadza głównie postać Ed, dziewczynki wyglądającej jak chłopiec a zachowującej się jak brat Gilberta Grape'a po zażyciu LSD. Tak zupełnie przy okazji jest znakomitym hackerem i wędruje sobie po serwerach rządowych niczym brzdąc po piaskownicy. Również kłótnie pomiędzy Jetem a Spike'm dostarczają zabawy, zwłaszcza że wyłania się z nich obraz codzienności na jaką są skazani łowcy nagród. Niczym wisienka na czubku tortu są dialogowe perełki w rodzaju: "Please, restart", które to słowa wypowiada Faye do zdychającego fanatyka gier komputerowych.

Od strony technicznej film jest zrealizowany nienagannie. Kreska zbliżona stylem bardziej do "Akiry" niż "GITS'a", ale dzięki temu obraz nabiera tego klimatu, który odczuwamy ogladając starsze dzieła gatunku sensacyjnego. Muzyka to głównie jazz i jego okolice, nie narzucające się i znakomicie wpisujące w tło melodie. Przywodzą one na myśl bardziej czasy Ala Capone niż "Blade Runnera" i o dziwo wcale to nie razi. Generalnie można rzec, że widz dostaje dwugodzinną sensację pierwszego gatunku.WSR // Forum WSR // Dziennikarstwo // Strony sluchaczy WSR - powrot // WSR, Szkoła Fotografii // Szkola i Kursy Wizazu